Моля, изберете офертата при закупуване на този апарат / тарифен план:
Нова услуга Преподписване / Смяна на план Пренос на номер от друг оператор А1 предплатена услуга към абонамент
А1 събира на едно място водещи експерти по онлайн сигурност.
Технологиите улесняват живота ни, но ако не бъдат използвани разумно, те имат и своите недостатъци. Отговорността за създаване на по-безопасна онлайн среда е в ръцете на цялото ни общество. Това беше едно от основните заключения по време на конференцията Cyberguard, провела се на 3 октомври 2024 година в Център за събития Mozaik в Загреб, Хърватия.
Нарастващият брой на заплахите в дигиталната среда, както и повишаващият се брой на опасностите, с които цялото ни обществото и бизнеса се сблъскват, бяха в основата на организирането на тематичната конференция от А1 Хърватия и Центъра за безопасен интернет в страната. Основната цел на събитието беше да събере на едно място водещи експерти в областта на киберпрестъпленията, решенията за бизнес сигурност и образованието, но също да провокира дискусия, свързана със защитата и отговорното поведение в интернет.
Гостите на събитието имаха възможност да чуят впечатляващите представяния на експерти от САЩ, Великобритания, Канада и Финландия. Общото между всички панелисти беше тяхната неуморна борба срещу онлайн насилието. Участниците имаха научиха повече за тентенциите, свързани с безопасност на децата в интернет, защитата на личността и решенията за киберсигурност на бизнеса. Темите бяха обсъждани от Nathalie Rayes, посланик на САЩ в Хърватия, Kristi O’Malley - правен консултант в областта на хакерството и интелектуалната собственост (ICHIP) в Министерство на правосъдието на САЩ, Tino Šokić - експерт по киберсигурност и много други.
„Социалната отговорност е в основата на стратегията на А1. Като доставчик на интернет услуги сме наясно с отговорността, която носим по отношение на безопасносната среда в дигиталното пространство. Безопасното сърфиране в мрежата е значима тема за А1 от много години, но в динамино развиващия се свят, активностите в тази сфера стават все по-ключови - било то чрез платформата #BoljiOnline, създадена от А1 Хърватия в партньорство с Центъра за безопасен интернет в страната, или чрез предоставянето на бизнес решения и услуги ни за сигурност", подчерта Dejan Turk, главен изпълнителен директор на А1 Хърватия и А1 Словения.
На конференцията бяха представени най-добрите практики за повишаване на осведомеността относно защитата на данните в интернет, конкретните инструменти за това, но и техническите аспекти на киберсигурността. Съдържанието включваше данни и интересни факти, свързани с най-новите технологии и методи за защита на данните.
„Конференцията е уникална възможност за придобиване на нови знания и разбирания, свързани с жертвите в онлайн средата, но също е и място за промотиране на инструменти, които могат да ни подпомогнат за възстановяването на жертвите на сексуалното насилие в интернет. Вярвам, че водещите експерти в съответните сфери значително ще допринесат към поваването на осведомеността и подобряването на професионалната работа в съответните региони. Конференцията CyberGuard 2024 е специална, защото е организирана в сътрудничество с дългогодишния ни партньор А1 Хърватия и наистина обединява най-доброто от нас и платформата #BoljiOnline“, заяви Tomislav Ramljak, ръководител на Центъра за изчезнали и малтретирани деца и Центъра за безопасен интернет.
Римляк подчерта, че децата по-често са изложени на неподходящо съдържание в интернет, затова добрата съвемстна работа между родителите и институциите е ключова за създаването на по-добра и безопасна онлайн среда.
„Колкото повече информираме самите себе си за проблема и възможните решения за защита, толкова по-голям успех ще постигнем при ограничаването на негативните аспекти от използването на интернет.”, сподели директорът на Центъра за безопасен интернет. Римляк също използва трибуната, за да насърчи тези, които вземат решения, да предприемат всички стъпки по пътя към правната регулация на онлайн безопасността и защитата.
Подобно съобщение беше изпратено от Омбудсмана на децата в Хърватия - Helenca Pirnat Dragičević, която по време на своята реч представи смущаваща статистика по темата.
„Проучване показва, че родителите в Хърватия говорят със своите деца средно едва 7 минути на ден. Това е твърде малко. Те се нуждаят от много повече време и ако е нужно дори да се обучат самите те по отношение на онлайн опасностите и начините да предпазят и подкрепят своите деца.” - подчерта Dragičević.
А защо прежияванията на тези, преживели онлайн насилие, остават нечути? Това беше разкрито от Catherine Knibbs, която е технолог по човешко поведение и директор на „Деца и технологична Великобритания”.
„Тишината идва от страха от отказ. Обикновено малтретираните деца са обект на заплаха и придуждаване. Казват им, че близките им ще ги отхвърлят, ако признаят на някого какво им се случва. Децата се нуждаят от различни хора, за да оцелеят. Това, което можем да направим като за начало, е да започнем разговори с най-малките, за да създадем открит диалог. А това изисква възрастните да осъзнаят как да говорят с децата, за да създадат безопасно пространство за по-чувствителните теми. Родителите имат нужда да запазят спокойствие и да контролират реакциите си, така че да помогнат за регулирането на емоциите на децата и да им дадат увереност, че могат да се обръщат към тях за всичко“, казва експертът.
Първият панел на конференцията "Дали сме #BetterOnline (по-добри онлайн)?" повдигна важни въпроси за състоянието на тази тема в Хърватия, както и за възможните начини за подобряване на дигиталния свят. Панелната дискусия обхвана теми като кибертормоза, защитата на децата в онлайн света и разкри повече за проекти като „Академията на Gen Z“ и „Академия за отговорни инфлуенсъри“. Вторият панел „Бъдещето на киберсигурността - какво ни очаква?“ се фокусира върху сигурността на бизнеса и новите технологични тенденции като изкуствения интелект.
Права върху снимките: А1 Хърватия