Архив новини

Медия център


Новини

обратно

Telekom Austria Group обяви финансовите си резултати за 2012 година


Telekom Austria Group обяви финансовите си резултати за 2012 година

-През разглеждания период Групата отбелязва понижение в приходите с 2,8% до 4.33 млрд. евро и сравнимата EBITDA намалява с 4.7 % до 1.46 млрд. евро;

-Фиксираните линии за достъп остават относително стабилни за цялата Група – общо 2.6 млн.(-0.3%);

-Конвергентната стратегията на Групата се доказа като успешна в Австрия, Хърватска и България;

-Базата клиенти на мобилни услуги нарасна с 3,1% до 20,9 милиона абонати на групово ниво;

-Двуцифрен ръст както на приходите, така и на EBITDA бяха отбелязани в Беларус като причините за това са естественият растеж, стабилното състояние на валутата и увеличаването на цените;

-В сегмента "Допълнителни пазари" (Словения, Република Сърбия, Република Македония и Лихтенщайн) се наблюдава значително увеличение на сравнимата EBITDA с 29,7%;

-Успешно придобиване на YESSS! и на други активи, за обща сума от 390 млн. евро;

-Освен за честотни търгове, Групата ще бъде в състояние да посрещне всички финансови изисквания през 2013 г.;

-Прогноза за 2013 година:  очаква се постъпленията на групата да достигнат до около 4,1 млрд. евро при капиталови разходи от около 700 млн. евро

 

Ключови финансови индикатори на Telekom Austria Group

 

Брой клиенти

2012

2011

+/-  %

Фиксирани линии (’000)

2,602

2,609

-0.3%

-      От тях броудбанд (‘000)

1,551

1,465

5.8%

Мобилни клиенти (‘0000)

20,885

20,266

3.1%

-      От тях броудбанд (‘000)

2,229

1,630

36.8%

Млн евро

Приходи

4,329.7

4,454.6

-2.8%

EBITDA сравнима

1,455.4

1,527.3

-4.7%

EBIT

456.8

-7.6

N.A.

Печалба

103.8

-252.8

N.A.

Капиталови разходи

728.2

739.0

-1.5%

Служители (към декември 2012)

16,446

17,217

-4.5%

*) EBITDA excluding effects from restructuring and impairment tests

За 2012 година Telekom Austria Group отчете печалба от 103.8 млн евро въпреки изключително предизвикателните пазарни условия, които допринесоха за намаляване на приходите в Групата с 2.8% до 4.33 млрд евро и спад на сравнимата групова EBIDTA с 4.7% до 1.46 млрд евро. Тази чиста печалба от повече от 100 млн. евро за цялата 2012 година, независимо от предизвикателните търговски условия, основно се дължи на силното намаление на разходите за реструктуриране в Австрия, ниската девалвация и оптимизацията на разходи от почти 70 млн евро.

Приходи и сравнима EBITDA

Причинени от интензивна конкуренция и регулаторни мерки, и двата пазара – Австрия и България – отчитат спад в приходите респективно с 5.3% и 11.1%. В хърватския сегмент приходите остават почти непроменени с -0.1% благодарение на благотворното развитие на конвергентните услуги. Беларуският сегмент отчита увеличение на приходите с 15.5% в сравнение с предходната година. В сегмента „Допълнителни пазари” и сръбският , и македонският сегменти отбелязват увеличение на приходите с над 10% докато Словения отчита растеж от 3.6%. Въпреки това, сериозният спад на приходите в двата най-големи пазара – Австрия и България, беше само частично компенсиран от положителното развитие на останалите сегменти в Групата.

Същото е приложимо и за сравнимата EBITDA: както австрийският, така и българският сегмент отчетоха намаление респективно с 7.2% и 20.8%, докато хърватският сегмент отбеляза леко повишение от 1.5%. Най-голям ръст в сравнимата EBITDA бе отчетен в Република Македония, където бе постигнат ръст от 91.7%, следван от република Сърбия с увеличение от 55.6%, Беларус с +16.7% и Словения с +12.3%.

В края на 2012 година броят на служителите в Telekom Austria Group на 8-те пазара, на които групата оперира, беше 16 446 като бе постигнато намаление от 771 FTE или 4.5% в сравнение със същия период на предходната година.

Бизнес развитие и регулаторно влияние

В разглеждания период и двата пазара – на мобилни и фиксирани телекомуникации, бяха характеризирани със силно интензивна конкуренция, отразяваща се в понижение на цените във всички пазари, на които Групата оперира. Представянето й беше негативно повлияно от регулаторните мерки както на местния, така и на чуждите пазари, прилагани предимно за цените за терминиране и роуминг тарифите.

 

Ето защо две трети от спада на оперативните резултати (EBITDA) се дължи най-вече на негативното влияние на регулациите.

Бизнес представянето на компаниите в България и Хърватска продължи да бъде сериозно повлияно от силните макроикономически и регулаторни препятствия както и от интензивната конкуренция, която все повече започва да влияе и на словенския,  сръбския и македонския пазари.

Особено силно бе влиянието на конкуренцията в пазарите на България и Хърватска, като то се отрази негативно върху цените на мобилните комуникации и конвергетните услуги.

Умишленото развитие на национално и международно ниво рефлектира в широкообхватни предизвикателства, с които се срещат телеком пазарите. Докато нарастващият трафик на данни продължава да изисква постоянни инвестиции за по-нататъшно развитие на мрежовата инфраструктура, натискът на конкуренцията и регулаторните решения намаляват рентабилността на доставчиците на телеком услуги.

Капиталовите разходи на Telekom Austria Group през 2012 година възлизат на 728.2 млн., а намалението им в сравнение с предходната 2011 година е от 1.5%. Около 35 млн. евро бяха изразходвани за придобиването на допълнителен спектър в Хърватска, Беларус и Република Македония. През разглеждания период Групата отчете сериозен растеж на разходите в Хърватска (включващи и придобивания), както и леко повишение на разходите и в сегмента „Допълнителни пазари”, докато останалите сегменти показаха намаляване на обемите на инвестиции.

Корпоративна стратегия и прогноза за 2013 година

В момента Telekom Austria Group оперира в изключително предизвикателни пазарни условия: всички пазари се характеризират със силна конкуренция, строги регулаторни режими и значителни макроикономически рискове.

Въпреки това, мениджмънтът на Telekom Austria Group успя да неутрализира тези външни фактори чрез последователно въвеждане на разнородни мерки.  Корпоративната стратегия на най-голямата комуникационна компания в Австрия се базира на четири основни елемента:

1.Оптимизация на основния бизнес

2.Конвергенция

3.Достойно оперативно представяне

4.Стратегически възможности

Мениджмънтът на Telekom Austria Group очаква предизвикателствата, които характеризираха условията през 2012 година да продължат да влияят върху развитието през 2013 година, предимно чрез свирепа конкуренция на мобилните пазари, допълнителни регулаторни мерки, макроикономически препятствия и рискове.

Групата ще адресира предизвикателствата, с които се сблъсква в настоящите условия, чрез широкообхватни мерки и като се фокусира върху високия клиентски сегмент в мобилните пазари. Доколкото това ще повлияе на маржа в краткосрочен план, мениджмънтът на Telekom Austria group е уверен, че тази стратегия ще осигури база за бъдеща стабилизация. Също така, усилията за ефективност на разходите ще се засилят във всички бизнес сегменти с цел да се намали натискът на маржа.

Допълнително, Telekom Austria Group ще продължи да следва конвергентната си стратегия. Групата очаква да се възползва от предиммството на растящия интерес към смартфоните и борудбанд решенията на развиващите й се пазари.

През 2013 година компанията очаква груповите приходи да достигнат до около 4.1 млрд. евро, а капиталовите разходи да достигнат до около 700 млн. евро, изключвайки инвестициите за лицензи, закупуването на допълнителен спектър и придобивания.

За бизнес годините 2012 и 2013 мениджмънтът на Telekom Austria Group планира да раздаде дивиденти от 5 евроцента.

Тази прогноза е базирана на предположението, че валутните курсове на всички оперативни за групата пазари остават стабилни и не включват влиянието на хиперинфлация на беларуския сегмент.

Пълния доклад на TAG можете да намерите на www.telekomaustria.com

За връзка с "Корпоративни комуникации" - pr@a1.bg